ایلام دوست داشتنی

ایلام دوست داشتنی

جاده های ایران را می‌توانیم جزو جاذبه های گردشگری و طبیعتگردی نسبتا بکر معرفی کنیم که هر کدام زیبایی های خاص خود را دارند. یکی از زیباترین جاده های توریستی ایران جاده اسالم به خلخال است که در هر فصل علاقه‌مندان برای دیدن جاذبه های گردشگری و طبیعت زیبای آن به این جاده و مناطق توریستی اطراف آن سفر می‌کنند. در این مطلب ایرانگردی فاینداتور قصد داریم ضمن معرفی جاده اسالم به خلخال، به متداول‌ترین سوالاتی که گردشگران در ذهنشان دارد، پاسخ دهیم. همسفر ما در این سفر رویایی باشید.

معرفی جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال یکی از رویایی‌ترین جاده های ایران می‌باشد که 70 کیلومتر طول دارد. این جاده از شهر اسالم در استان گیلان شروع می‌شود و به شهر خلخال در نزدیکی جنوب اردبیل منتهی می‌گردد. در واقع انتهای جاده اسالم به خلخال می‌توانید به شهرهای مختلف استان آذربایجان شرقی، زنجان و میانه برسید. جاده اسالم به خلخال در کنار جاده چالوس، جاده ارس به جلفا، جاده توسکستان از گرگان به شاهرود، جاده سراوان به فومن، گردنه حیران، جاده عباس آباد کلاردشت، جاده ساحلی چابهار – بریس، مسیر روستای هجیج به اورامانات، به عنوان زیباترین جاده های بین شهری ایران محسوب می‌شود.
اغلب مسافرانی که از جاده اسالم به خلخال دیدن کرده اند، معتقدند که هر 4 فصل این جاده زیبا و تماشایی‌ست. آنچه در سراسر مسیر پیش روی چشمان شما قرار می گیرد، طبیعت زیبا، کلبه های چوبی و رستوران‌های محلی با غذاهای خوشمزه می‌باشند. در مسیرتان از اسالم به خلخال می‌توانید انواع گیاهان، حیوانات وحشی و اهلی، دشت های پُر از گُل را نظاره گر باشید. خوب است بدانید که این جاده آنقدر زیبایی دارد که به عنوان لوکیشن فیلم حضرت سلیمان (مُلک سلیمان) محصول سینمای ایران انتخاب شد تا جایگزین شهرهای اریحا، زبولون و اورشلیم باشد.

شلوغ‌ترین زمان برای بازدید از جاده اسالم به خلخال فصل تابستان می‌باشد که به دلیل گرمی هوا و تعطیلات، بیشتر گردشگران برای بازدید از شهرهای شمالی ایران به جاده اسالم به خلخال، ماسال یا جنگل اَبر سفر می‌کنند. در این زمان اگر دمای کل 40 درجه سانتی گراد باشد با ورود به جاده اسالم به خلخال می‌توانید تفاوت محسوس دما تا 20 درجه را احساس کنید.

 

چه روستاهایی در مسیر اسالم به خلخال قرار دارند؟

در مسیر اسالم به خلخال شما از استان گیلان به استان دیگر یعنی آذربایجان و اردبیل وارد می شوید. بنابراین در این مسیر روستاهای مختلفی وجود دارد که میزبان گردشگران هستند. خوب است بدانید که نام برخی از روستاهای کوچکی که در مسیر اسالم به خلخال هستند در نقشه وجود ندارد و شما باید با راهنمای افراد محلی به روستاها برسید. اسالم، هشتپر، تالش، کله سرا، روستای گیجاو، گردنه الماس، اندبیل، منطقه جنگلی بیلدیر و روستای ناو از جمله معروف ترین روستاهایی هستند که در مسیر اسالم به خلخال قرار دارند.

ارسال پاسخ