کلات نادری

کلات نادری

کلات نادری-کلات یا نادر دژ، شهری است در شمال شرقی استان خراسان. کلات به نام نادر شاه رقم خورده‌است. شهری که در میان کوه‌های هزارمسجد قرار گرفته‌است و از مشهد تا آن، ۱۴۵ کیلومتر جاده کوهستانی است. این شهر، از شمال به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست به طول ۱۸۰ کیلومتر با کشور ترکمنستان همجوار است. از جنوب به کوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود.

تاریخچه

کلات در لغت به معنی ارگ، بارو و قلعه است و همان‌گونه که از نامش پیداست، این منطقه هویتش را از نادر می‌گیرد و فراز و فرودهای تاریخی‌اش را با نادر تجربه کرده‌است.

هنگامی که نادرشاه افشار در خراسان به حکومت رسید، ایران با آسیب جدی ضعف حکومت مرکزی روبه‌رو بود، اما نادر نه‌تنها این اتحاد را برای ایرانیان به ارمغان آورد، بلکه مهاجمان ایران را نیز به عقب راند و کشورگشایی‌اش را تا هندوستان ادامه داد. او دستور ساخت کاخی را در کلات نادری داد که هم‌اکنون به عمارت خورشید یا کاخ خورشید مشهور است. او ظاهراً از این کاخ به عنوان محلی برای حفاظت از گنجینه نادر استفاده می‌کرده‌است. این کاخ تا پایان عمر نادر نیز نیمه کاره ماند؛ اما با همین شرایط در مدت زمان حکومت نادر مورد استفاده قرار می‌گرفت.

دیدنی ها

اگر گذارتان به کلات افتاد، سری هم به آبشار قره‌سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری بزنید که آب و هوایی خنک و ییلاقی دارد. آب قره‌سو، آب گوارایی است تا جایی که حتی نادر به سبب این که از کیفیت آب کلات رضایت نداشته‌است، دستور می‌دهد آب کاخ را از قره‌سو تأمین کنند. قره‌سو در ۱۰ کیلومتری جنوب غربی کلات نادری واقع شده و در دل پیچ و خم‌های خود ۸ آبشار زیبا را جای داده‌است.

مهمترین مکان دیدنی کلات، کاخ خورشید است. این بنا همان قصر نادرشاه افشار است. در واقع نمی‌شود به آن قصر گفت، بلکه برج آرامگاهی دایره‌‌ای شکل با قاعده هشت ضلعی است که در میان باغی زیبا با چمن‌های سبز و آراسته قرار دارد. نام خورشید نام یکی از همسران نادرشاه است. این بنا رانمی‌توان کامل دانست چون دارای نسبت‌های عجیب و غریبی است و گنبد هم ندارد.

 

جهت آشنایی با اوپرت روی لینک کلیک نمائید.

ارسال پاسخ